اخبار و مقالات

مصرف شیر در گروه های سنی مختلف

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ارزش غذایی اجزای ترکیبی شیر 

شیر یک ترکیب مغذی و کامل می باشدو به همین دلیل به عموان دارو در اغلب نوشته های باستانی و طب قدیم در درمان برخی بیماری ها یاد شده است. ترکیبات عمده شیر از آب، چربی، پروتئین، لاکتوز(قند شیر)، ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل می شود.

 پروتئین شیر

مواد پروتئینی بعد از آب، قسمت عمده بافت های نرم 18 در صد وزن بدن را تشکیل می دهند. پروتئین ها مسئول ساخت، نگهداشت و ترمیم بافت های بدن هستند و باید همیشه به مقدار لازم در رژیم غذایی استفاده شوند.پروتئینی که غذا را به بدن انسان می رساند، در سیستم گوارشی و کبد به ترکیبات ساده تری شکسته و جذب سلول ها میشود.

انواع شیر

شیر با مقادیر چربی متفاوتی تولید می شود. شیر کم چرب 1/5 درصد و شیر پرچرب 3/5 درصد چربی دارد.مصرف شیر کم چرب به خصوص برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابتی و افراد چاق توصیه می شود و بهتر است حتی اگر سالم و جوان هستید و همه فاکتورهای خونی تان نرمال است از نوع کم چرب این نوشیدنی استفاده کنید.

شیر کم لاکتوز: عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به قند شیر در اثر عدم وجود لاکتاز به وجود می آید، به طوری که لاکتوز در دستگاه گوارش باقی می ماند و توسط باکتری های روده بزرگ تخمیر شده و موجب تولید گاز و اسید در لوله گوارش می شود که این موضوع باعث بروز عوارض گوارشی مثل دل درد و تهوع می شود. افرادی که دچار این عارضه هستند می توانند از این نوع شیر یا از سایر فرآورده های لبنی مثل ماست استفاده کنند.

شیر غنی شده: در کشورهایی که سرانه شیر پائینی دارند به منظور تامین ریزمغزی های مورد نیاز بدن انواع شیر فنی شده عرضه می شود. این مواد شامل کلسیم، ویتامینD، ویتامینA، ویتامین B و پروتئین است.افزودن ویتامین های A و D به شیر، به خصوص به شیر بی چربی و کم چربی در بسیاری از کشورها رایج است. زیرا ویتامین D نقش عمده ای در جذب کلسم که همواره شیر از آن خارج می شود و ضمنا شیر منبع غنی از کلسیم است. افزودن ویتامین A  و D هیچ گونه تاثیر نامطلوبی در اجزای ترکیبی شیر ندارد.

شیر طعم دار: امروزه شیر با طعم های مختلف اواع میوه در بسته بندی های متنوع یافت می شود و توصیه ما به شما که از طعم خاص شیر تنفر دارید، این است که اگر نمی توانید شیر معمولی بخورید، حداقل از مخلوط آن با انواع میوه ها با طعم های مختلفش استفاده کنید. 

هر فرد باید روزانه چه قدر شیر بنوشد؟

میزان شیر مورد نیاز افراد مختلف با هم تفاوت دارد:

  1. * کودکان زیر 7 سال باید روزانه 5/1 لیوان شیر استفاده کنند.
  2. * نوجوانان در سن رشد و بازه سنی 7 تا 12 سال باید دو لیوان شیر بنوشند.
  3. * پسرها در سن بلوغ به 3 لیوان شیر در روز و دختران در این سن به 5/2 لیوان شیر در روز احتیاج دارند.
  4. * خانم‌های شیرده و باردار باید روزی 5/3 لیوان شیر در رژیم غذایی خود داشته باشند و افراد بزرگ‌سال روزانه 2 لیوان شیر نیاز دارند.abbbb

البته به جای شیر می‌توان از مقادیر مشابه دیگر لبنیات نیز بهره برد. این گروه شامل موادی مانند: شیر، ماست، پنیر، کشک و بستنی است. هر واحد از این گروه برابر است با یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا 30 گرم پنیر یا یک چهارم لیوان کشک پاستوریزه یا 5/1 لیوان بستنی.

 

logorio

این شرکت دارای گواهینامه ایزو22000 و گواهینامه حلال می باشد و نیز افتخار تولید و توزیع شیر مدارس را بصورت چندین سال متوالی داشته و صادرکننده نمونه استانی و کشوری در سال 1390 بوده است و به اکثر استانهای کشور محصولات خود را ارسال می نماید که مورد استقبال قرار گرفته است.

گالری

موقعیت جغرافیایی

map